Jak vybrat laboratorní 3D skener

V dnešní době, kdy laboratorní skener najdete téměř v každé laboratoři, se může zdát, že rozdíl mezi nimi je malý. Do určité míry tomu tak je. „Ďábel je ale skryt v detailech“, které nemusí být na první, ale i druhý pohled zřejmé. V tomto článku se je pokusíme identifikovat.

Ne každý skener se hodí do každé laboratoře

Stejně jako ve většině jiných odvětví i v tom našem platí, že nic jako nejlepší výrobek neexistuje. Jiný skener je vhodný pro velkou laboratoř, jiný zase pro malou. Rozdíly můžeme najít i ve výběru skenerů vhodných pro laboratoř specializovanou na implantáty nebo na snímatelné náhrady. Ve všech případech ale musí investice dávat ekonomický smysl.

 

Skenery

Kritéria pro výběr skeneru mohou být následující:

1. Provedení

Co naplat – když skener zvednete jedním prstem, těžko můžete očekávat trvanlivost, bezporuchovost a stabilní výsledky skenování. Když položíte na stůl šálek čaje a skener se rozklepe, je úplně jedno, kolik má kamer a megapixelů. Nebo že je údajně nejrychlejší na světě, protože práci budete dost možná později předělávat, přičemž ztráta času nebude v sekundách, ale hodinách. Toto kritérium je záměrně na prvním místě, protože je v dnešní době, kdy se skenery technicky liší minimálně, dle našeho názoru spolu s uživatelskou podporou nejdůležitější. Zároveň se jedná o oblast, kde většina výrobců, především z Asie, ráda šetří. Poznáte to i tím, že si na skener sáhnete. Plast bude vždy levnější než kov.

2. Uživatelská podpora a školení

Ať už jste začátečník nebo expert, je pravděpodobné, že uživatelskou podporu v nějaké podobě budete potřebovat. Může se týkat jak skeneru samotného, tak i připojeného PC nebo CADu. Kvalitní uživatelská podpora je pro poskytovatele nákladná, a proto byste měli u nabídek podezřele levných skenerů zbystřit. Úroveň uživatelské podpory totiž může zásadně ovlivnit vaši dlouhodobou spokojenost se skenerem a s investicí do něj. Při rozhodování si zjistěte, jak uživatelská podpora v praxi funguje – co stojí, jaká je provozní doba a kdo ji poskytuje. V ideálním případě by to měl být zubní technik, který skenováním a modelací tráví většinu pracovního času. Jen takový bude mít dostatek zkušeností, aby vám dobře poradil i se zapeklitými případy.

3. Formát výstupního souboru

Formát STL je dnes synonymem otevřeného systému, tedy svobody zvolit si libovolný CAD a později i výrobní zařízení. Tato svoboda je důležitá pro ochranu investice do budoucna, aby zubní technik nebyl v „zajetí“ jednoho dodavatele všech komponent CAD/CAM systému. Nové formáty PLY nebo OBJ k STL navíc přidávají barvu a texturu. O ničem jiném nemá smysl uvažovat.

4. Rychlost

Tento parametr zdůrazňovaný různými prodejci je ve skutečnosti ten nejméně důležitý. Dnes i ten nejlevnější skener na trhu je dostatečně rychlý. Je lhostejné, zda skener oskenuje zubní oblouk za 25 nebo 35 sekund. Na dobu, kterou u skeneru celkem strávíte, to má marginální vliv. Mnohem více času strávíte modelací náhrady.

5. Přesnost

Většina skenerů na trhu se chlubí přesností mezi 4–15 mikrometry. Co přesně to znamená? Především to, že ať už si koupíte jakýkoliv skener, bude dostatečně přesný pro běžné korunky a můstky, a tedy vyhoví požadavkům většiny laboratoří. Chleba se začne lámat zpravidla až u rozsáhlejších a komplikovanějších prací, zejm. u šroubovaných můstků a třmenů s přímým dosedem na implantáty. V takových případech je co nejnižší hodnota tohoto parametru nutností. Zde je ale třeba říci, že může být velký rozdíl mezi výrobcem deklarovanou přesností a její skutečnou hodnotou. Tu je vždy dobré ověřit u kolegů, co již nějaké zkušenosti s podobným vybavením mají.

6. Rozlišení

Mýtus, že počet kamer nebo hodnota rozlišení v megapixelech znamenají vyšší přesnost, je poměrně rozšířený. Hlavně mezi výrobci a prodejci, kterým poskytuje snadný nástroj, jak z kapes zubních techniků získat více peněz. Ve skutečnosti platí, že cokoliv nad 1,3 megapixelu nevede k vyšší přesnosti, ale především k většímu množství nasnímaných dat, z nichž většina je balast, který zbytečně zatěžuje systém. Pro výsledek práce je důležitá kvalita dat, nikoliv jejich množství. Je to stejné jako u fotoaparátu. Při překročení určité hodnoty rozlišení (ta je různá, závisí mimo jiné na velikosti senzoru) má na kvalitu snímku již zásadní vliv kvalita optiky. Další magapixely rozlišení sensoru jsou spíše nevýhodou, protože zvyšují velikost souborů a přitom nepřinášejí žádnou výhodu.

7. Náklady na provoz, integrace s CAD

S provozem samotného laboratorního skeneru zpravidla nejsou spojené licenční poplatky. Ty se týkají až CADu. Ten doporučujeme pořizovat zároveň se skenerem. Ověříte si, že skenovací aplikace je do CADu integrována tak, aby byl celý proces tvorby zubní náhrady jednoduchý a plynulý.

8. Záruka, záruční a pozáruční servis

Záruka poskytovaná výrobcem je zpravidla 12 měsíců. Někteří výrobci, resp. jejich dealeři ale nabízejí i 24 nebo dokonce 36 měsíců. Již při nákupu počítejte s tím, že i sebelepší skener občas vyžaduje odborný servis anebo se může porouchat. Ověřte si proto, zda dodavatel v takových případech nabízí zapůjčení náhradního skeneru stejného typu. Je pravděpodobnější, že rychlý a fundovaný servis najdete spíše u firem, co se specializují na CAD/CAM technologie, než u těch, co prodávají např. frézy, písek, sádru, vosk atp. a skenery mají jako doplněk sortimentu.

…nejlepší skener pro mou laboratoř je takový, který mi pomůže vydělat nejvíce peněz

Kritérií pro výběr skeneru by šlo jistě najít více, tato jsou ale dle naší zkušenosti pro typickou českou a slovenskou zubní laboratoř ta hlavní. Oproti těm před deseti patnácti lety mají dnešní laboratoře velkou výhodu v tom, že v každé cenové relaci je na trhu hned několik modelů skenerů od různých výrobců. Je tedy z čeho vybírat i v situaci, kdy mám omezený rozpočet. Nakonec, nejlepší skener pro mou laboratoř je totiž takový, který mi pomůže vydělat nejvíce peněz. A to vůbec nemusí být ten nejlevnější, nejrychlejší, nejpřesnější nebo nejrozšířenější.

Článek najdete také online v časopise StomaTeam.