Testujeme výrobu snímatelných zubních náhrad 3D tiskem

Zejména u starších lidí již nezbývá, než nahradit chrup celkovou snímatelnou zubní náhradou, která by měla zastat jeho původní funkci i vzhled. Často jim však úplně nesedí, tlačí je nebo jim naopak padá, takže pro ně třeba i obyčejné jablko představuje obrovský problém.

Pomoc nabízí stále rozšířenější moderní technologie 3D tisku

Technologie 3D tisku zaručí na setiny milimetru přesné náhrady. Naši odborníci z výrobního centra tyto stomatologické náhrady zkušebně vyrábějí v pilotním projektu.

„Přesnost výroby je pro funkčnost náhrad zcela zásadní“

„Ukazuje se, že využitím na setiny milimetru přesného 3D tisku dosahujeme u celkových snímatelných náhrad lepších výsledků než klasická ruční výroba protézy v zubní laboratoři. Materiály, které jsou díky své pevnosti a biokompatibilitě vhodné pro 3D tisk zubních náhrad, se objevily teprve před asi dvěma lety. Z hlediska životnosti jsou srovnatelné s dosud používanými polymery, jsou ale kvalitnější a také lehčí,“ řekl Ing. Ondřej Kosnar, provozní ředitel společnosti Microdent LAB. „Ve spolupráci se Schill Dental Clinic projekt pokročil již do fáze praktických testů. Na podzim očekáváme první výsledky a velice se na ně těšíme, protože to bude znamenat velký krok vpřed.“

Projektem Microdent potvrzuje svou pozici průkopníka na poli zavádění digitálních postupů do dentálního odvětví. Vedle 3D tisku, jehož podstatou je postupné vrstvení materiálu až do úplného zhotovení výrobku, se zde vyrábí korunky, skelety, kořenové nástavby a další dentální výrobky také přesným frézováním na číslicově řízených strojích. „Původně čistě strojírenské postupy CAD/CAM, tedy počítačový design a počítačem řízená výroba na velmi přesných strojích, přinesly do odvětví dentálního průmyslu možnost výroby i z materiálů, které nelze ručně zpracovávat v zubních laboratořích,“ uvedl dále Ondřej Kosnar.

Turnovské výrobní centrum tak českým a slovenským zubním laboratořím denně dodává stovky zubních náhrad. V přepočtu na jednotlivé zuby se jedná o neuvěřitelných sedm set až tisíc zubů denně, ať již z kovů, ze slitiny chromu a kobaltu nebo z titanu, z moderních keramických materiálů či z plastů. Výjimkou nejsou ani kombinace těchto materiálů. Náhrady tak splňují stále vyšší požadavky na odolnost (třeba zirkonoxidová keramika má téměř tvrdost diamantu), biokompatibilitu, ale také estetickou stránku věci.

Trojúhelník lékař – zubní laboratoř – výrobní centrum

Vytvořila až postupující digitalizace a je tedy poměrně čerstvého data. „V České republice začala teprve před zhruba deseti lety a stále ji využívá jen asi polovina ze zhruba tisícovky zubních laboratoří. Je to však cesta budoucnosti, protože zubních techniků v Česku stále ubývá,“ je přesvědčen Ondřej Kosnar.

Ulehčuje v práci zubním technikům

Jejich náročnou práci, která zahrnuje nejen precizní řemeslo a technický um, ale i estetickou zdatnost, nahradit nedokážeme, ale můžeme jim ji alespoň ulehčit. Zubní technici pracují často pod velkým tlakem a výrobní centra jim poskytují výraznou úsporu času. Kromě toho také přebírají zodpovědnost za kvalitní technické provedení i ekologickou zátěž.“ Spoluprací s výrobním centrem, díky které odpadá práce v prašném a hlučném prostředí, si zubní technici polepší i co do kvality pracovních podmínek. V neposlední řadě se také vyhnou vibracím od mikromotoru, se kterým pracují, a přímo tak šetří své zdraví.

Dalším, zásadním, krokem v digitalizaci dentální praxe bude podle Ondřeje Kosnara vybavení zubních ordinací tzv. intraorálními skenery, jimiž budou lékaři zhotovovat digitální otisky ústní dutiny pacientů pomocí speciální kamery. „Naskenovaný digitální obraz jejich úst se odešle po internetu do laboratoře, kde jej hned využijí k modelaci zubní náhrady. Pacient se vyhne nepříjemnému otiskování silikonem a celý výrobní postup se tím dost zjednoduší a urychlí. Po zhotovení přesné zubní náhrady je práce zubního technika již stejná. Po finálním estetickém dokončení ji předá lékaři a ten pak pacientovi.

Článek najdete také online v České novinky.