Nevlastnit skener ještě neznamená vyrábět zubní náhrady zastaralým způsobem. Řada zubních techniků dospěla k názoru, že je pro ně stále výhodnější modely zabalit a odeslat někomu, kdo digitální technologie vlastní a náhradu tímto způsobem částečně zhotoví za ně. V případě těch nejmenších laboratoří nebo laboratoří, které mají v dohledné době ukončit svou činnost, to může dávat smysl. Pro ty ostatní je určen tento článek.
Zasílání sádrových modelů poštou partnerské laboratoři s sebou kromě časové prodlevy nese i riziko nevhodného designu náhrady. To lze částečně snížit sdílením a autorizováním náhledů, nicméně eliminovat jej nelze. Dále je nutné počítat se zvýšenými náklady na dopravu, skenování a design. Jejich výše je přímo úměrná množství práce. Vlastnictví skeneru naproti tomu přináší následující výhody:
I přes výše uvedené argumenty někdo možná namítne, že ve světle příchodu ordinačních skenerů budou ty laboratorní čím dál méně potřeba a investice do nich je tak riziková. Jednou tomu tak možná bude. Avšak doba, za kterou ordinační skenery zcela nahradí tradiční otiskování, je každopádně delší než životnost dnešních laboratorních skenerů. I malá část lékařů, co si ordinační skener dosud pořídila, v zákulisí přiznává, že je to zatím spíše doplněk k tradičnímu otiskování pro práce malého rozsahu v ideálních situacích. To není kritika existence těchto skenerů, nýbrž jen zhodnocení jejich současné technické vyspělosti.
Nabídka laboratorních skenerů na našem trhu je dnes široká, přičemž ceny se liší až trojnásobně. Než se proto o investici rozhodnete, zkuste se domluvit na zapůjčení nějakého přístroje na měsíc či dva. Řada dodavatelů tuto službu nabízí zdarma.
Článek najdete také na https://www.stomateam.cz/cz/digitalni-technologie/proc-investovat-a-jak-vybrat-laboratorni-skener?fbclid=IwAR229Md6a6s1NCFIKj6Y8vHhJ7qfmWGavC8ngtg3qVPbRbIa7yfoRjlcNa0