Jaké používáte materiály?

Všechny námi používané materiály jsou certifikované pro dentální výrobu. Jedná se o materiály od renomovaných firem jako např. Ivoclar Vivadent, Vita, Siladent, Upcera, Stroumpos a další. Příslušné informace včetně ISO certifikátů, chemických a fyzikálních analýz naleznete ZDE.

Dáváte k vyfrézovaným výrobkům nějaké certifikáty?

Samozřejmě, k našemu výrobku vystavujeme individuální prohlášení o shodě, které potvrzuje, že byla zabezpečena shoda výrobků pro daného pacienta s technickou dokumentací. Součástí tohoto prohlášení je i certifikát kvality. Ten je potvrzením kvality použitého materiálu i způsobu výroby.

Za jak dlouho od odeslání dat obdržím hotový výrobek?

Záleží na druhu materiálu, čase objednání a volbě zákazníka. Standardně je zakázka vyřízena do 24 hodin od objednání v pracovních dnech (od přijetí do expedice). Existuje ale několik bonusových možností, např. u laserem sintrovaného kovu je možné zakázku objednat do nedělní 16. hodiny, přičemž hotové výrobky odesíláme již v pondělí. U provizorních náhrad zhotovovaných 3D tiskem, které jsou v pracovní den objednány do 12 hodin, garantujeme expedici výrobku ještě tentýž den. Následující den po naší expedici Vám dopravce zásilku doručí. Např. v pondělí odpoledne objednáte zirkonový můstek, ve středu dopoledne je konstrukce ve Vaší laboratoři.

Jaké druhy zirkonových konstrukcí zhotovujete?

Zirkonové konstrukce lze u nás zhotovit ve všech používaných typech modelací z několika typů materiálů. Kapnové, redukované, částečně i plně anatomické, konstrukce lepené na pahýly i nesené implantáty. Teleskopické konstrukce primární i sekundární. Záleží pouze na šikovnosti zubního technika, který je tvůrcem designu. V případě potřeby, s designem rádi pomůžeme.

Jaké materiály využíváte pro zirkonové konstrukce?

Každý ze zirkonových materiálů má specifické užitné vlastnosti, podle kterých je určený pro konkrétní aplikace. Liší se od sebe pevností, translucencí i barevností. Všechny naše materiály jsou průmyslově probarvené.

Každý z materiálů má doporučené hodnoty dimenzování návrhů i rozsahů mezičlenů, viz. naše pracovní listy.

V jakém stavu odesíláte zirkonové konstrukce?

Zirkonové konstrukce od nás obdržíte v sintrovaném stavu a požadovaném odstínu dle vzorníku Vita Classical. Konstrukce jsou průmyslově barvené, což, na rozdíl od tradiční namáčecí techniky, garantuje barevnou konzistenci v čase a napříč výrobními šaržemi. Před fasetováním je třeba konstrukce opárovat (poté se jich již nedotýkejte). Případný přesah krčkového uzávěru rychle a snadno zagumujete před glazurou.

Lze dodatečně opracovávat sintrované zirkonové konstrukce?

Ano, je to možné, ale je důležité dodržet základní zásady pro tuto práci – používejte nejlépe diamantový vodou chlazený nástroj v turbíně nebo broušení na sucho správným brusným kamenem. Nikdy na materiál netlačte, odebírejte jemně. Vždy dbejte na to, aby se broušené místo nepřehřálo, což by mohlo dodatečně způsobit trhlinu v materiálu. Vyhýbejte se však úpravám spojů mezi členy pomocí diamantového kotouče, zde je riziko porušení konstrukce příliš veliké. Kavity je pro lepší přilnavost po lepení možné opískovat na nízký tlak. Po dodatečné úpravě sintrovaného zirkonu je doporučeno provést regenerační žíhání v peci (tj. ohřev rychlostí cca 20°C/min. na 1050°C, s výdrží 5 min, chlazení bez regulace teploty). Tím dojde k opravě krystalické mřížky, která mohla být mechanickým opracováním (broušením, pískováním) poškozena a zároveň se celý povrch konstrukce odmastí a vyčistí pro následné nanášení keramiky.

DŮLEŽITÉ: Po napálení keramiky již nesmí být konstrukce upravována (např. u lékaře), jinak hrozí její dodatečné poškození lomem.

V jakém stavu odesíláte CoCr konstrukce?

Laserem sintrovaný CoCr po jeho výrobě ve stroji opracováváme ručním dokončením vnějších povrchů pomocí mikromotoru a tvrdokovové frézy. Potom může být povrch následně opískovaný nebo i leštěný pomocí leštícího přístroje DLyte. Míra povrchového opracování se odvíjí od přání zákazníka.

Jak mám postupovat při nanášení keramiky na vaše CoCr konstrukce?

Povrch laserem sintrovaných konstrukcí pro nanášení keramiky je již z naší strany opracovaný v požadované kvalitě. Není zde nutné žádné oxidační žíhání. Povrch musí být pro nanášení keramiky čistý a odmaštěný a proto jej doporučujeme opískovat (110 až 250 µm, max. 3bar) a opárovat. Po ošetření párou se konstrukcí již rukama nedotýkejte.

U CoCr frézované konstrukce doporučujeme provést oxidační pálení (980 °C, 10 min), opískovat a opárovat.

Nanášení keramického systému je standardní, u obou materiálů je CTE (WAK) 14,0-14,2. Pro oba typy materiálů doporučujeme nastavit pec na pomalé chlazení (rychlost stoupání i klesání teploty nastavit na 25-40°C/min, teplotu prvního pootevření pece nastavit na 500-550°C, výrobek vyjmout z pece až po dostatečném ochlazení). Nastavení se může lišit podle typu a rozsahu konstrukce a podle použité keramiky.

S jakou přesností pracujete? Budu muset konstrukce dosazovat?

Přesnost našich strojů se pohybuje v řádu mikronů. Budou-li vámi dodaná zdrojová data kvalitní, můžete se těšit na strojově přesné práce, které nevyžadují žádnou nebo jen minimální úpravu.

Jaký je rozdíl mezi e.max a Zikon MAX?

e.max je lithium-disilikátová keramika, kterou může lékař při lepení leptat, u Zirkon MAX se materiál neleptá a je lepený pouze adhezivně.
e.max má nižší pevnost (max 430MPa) v porovnání se Zirkon MAX (600MPa).
Doporučený rozsah konstrukce je u obou materiálů podobný, Zirkon MAX lze použít na max. tříčlenné můstky s jedním mezičlenem.
Prodejní cena námi dodávaného výrobku z materiálu e.max je výrazně vyšší, než u stejného výrobku ze Zirkon MAX.

Jakou dáváte na vaše výrobky záruku?

Certifikáty CE a technické informace k jednotlivým materiálům jsou k dispozici v sekci Technologie a materiály. Certifikát kvality našich výrobků je na vyžádání vystaven ke každé práci. Vystavený certifikát na výrobek slouží jako potvrzení kvality výrobního procesu a použití certifikovaných materiálů. Není automaticky potvrzením záruky na výrobek. Záruka je poskytována na základě dodržení doporučených parametrů  a výrobních postupů k jednotlivým materiálům.

Záruční doba na výrobky z CoCr, titanu a ze zirkonu je 5 let. Záruční doba na výrobky z tištěných polymerů BEGO C&B, NextDent Denture 3D+ a Crowntec je 6 měsíců, na ostatní tištěné polymery 3 měsíce. Záruční doba na výrobky z ostatních materiálů je 6 měsíců.

Jaké jsou minimální parametry materiálů pro poskytnutí deklarovaných garancí?

Pro výrobu protetických konstrukcí používáme řadu materiálů s odlišnými vlastnostmi a je třeba individuálně a pečlivě posuzovat vhodnost použití materiálu na konkrétní indikaci. K dispozici máme pro vás tabulku doporučených parametrů pro navrhování konstrukcí, které vycházejí z doporučení výrobců materiálů a z dlouhodobých zkušeností našich techniků a zejména našich zákazníků. Tabulky naleznete ve své klientské sekci. Je třeba ale mít na paměti, že tyto parametry jsou stanovované na standardní situace a pokud váš konkrétní případ z nějakého důvodu nevyhovuje našim předpokladům, bude třeba zvážit použitelnost vybraného materiálu nebo předimenzování parametrů. Typicky se zákazníci potýkají s indikacemi, kdy je málo místa do skusu či větší počet spojených mezičlenů.

Mějte, prosím, na paměti, že za modelaci konstrukce vždy zodpovídá její autor. K tomuto faktu se následně váže naše záruka i reklamační podmínky. Pokud si nejste jistí modelací, rádi Vám s ní poradíme na naší zákaznické lince.

Jaké výhody nabízíte oproti konkurenci?

Microdent je silnou a dynamickou společností, která je spolehlivým a férovým partnerem zubních techniků již od roku 2010. Jsme komplexní výrobní centrum, disponující týmem zkušených odborníků, používající pouze nejkvalitnější výrobní prostředky – CNC frézky, 3D tiskárny na kovy i polymery a vybrané kvalitní materiály.

Jako jediní na území Čech i Slovenska provozujeme zákaznickou linku a od roku 2020 i individuální odborná online školení. V terénu máme zkušený tým obchodních zástupců, kteří Vám rádi předvedou vzorky našich protetických výrobků, aj. K uvedeným službám navíc zajišťujeme prodej skenerů Smart Optics, softwaru Exocad, 3D tiskáren a materiálů NextDent a zirkonových polotovarů Diamond Zirconia.

Našim zákazníkům mimo jiné nabízíme zdarma přístup na naši zákaznickou linku či odborné poradenství. Pořádáme odborná i neformální setkávání se zákazníky a společně s nimi zlepšujeme a uvádíme do praxe novinky z dentálního trhu.

Rád bych vaše služby vyzkoušel. Co mám dělat?

Vlastníte-li laboratorní skener a chcete nám poslat do výroby vlastní data, kontaktujte nás na mail cam@microdent.cz nebo telefon +420 603 981 534. Založíme Vám účet v naší klientské sekci a pošleme Vám přístupové údaje.

Nejste-li vlastníkem skeneru, stačí nám poslat správně připravené sádrové modely na adresu: Microdent LAB, s.r.o., Nádražní 513, 511 01 Turnov. V naší laboratoři modely oskenujeme, zhotovíme virtuální návrh konstrukce a po Vašem odsouhlasení zajistíme její výrobu i s následným dosazením na model. Společně Vám obojí pošleme zpět.

V případě zájmu o online školení či ukázku práce laboratorního skeneru Smart Optics, kontaktujte prosím naše obchodní oddělení na e-mail: obchod@microdent.cz.